Biaka Tatrzańska: aparthotel czy condohotel?

Szukasz aparthotelu w Białce Tatrzańskiej? Chcesz zainwestować w condohotel w Białce? A może zastanawiasz się, czym różnią się te terminy? Jako ApartHotel w Białce Tatrzańskiej czujemy się w obowiązku uporządkować nieco tę terminologię i wyjaśnić, czy aparthotel jest tym samym co condohotel i czego można się spodziewać, wybierając jeden lub drugi obiekt.

Wybierz Temat:

Kiedyś podział był prosty. Były kwatery lub pokoje do wynajęcia, pensjonaty, domy wczasowe i hotele. Później na rynku turystycznym pojawiły się apartamenty na wynajem, a w ostatnich latach w Białce Tatrzańskiej i Zakopanem coraz częściej można spotkać nazwy takie jak aparthotel i condohotel (pisany także jako „condo hotel”). Jakby tego było mało, pojawiają się też sformułowania takie jak aparthotel inwestycyjny, hotel w systemie condo czy hotel apartamentowy.

Czy aparthotel jest tym samym co condohotel ?

I tak, i nie. Wszystko zależy od modelu, w jakim obiekt został wybudowany, od tego, w jaki sposób funkcjonuje oraz od dostępnych na miejscu udogodnień. Zarówno aparthotele, jak i condohotele są w Polsce stosunkowo nowym (acz prężnie rozwijającym się) zjawiskiem, dlatego w polskich przepisach nie zostały jeszcze zdefiniowane. W praktyce między innymi dlatego obydwie nazwy stosowane bywają zamiennie. Sytuacji nie ułatwia fakt, że samo hasło „aparthotel” może oznaczać bardzo różne obiekty: od apartamentowca o dość niskim standardzie bez rozbudowanych części wspólnych po luksusowy hotel z apartamentami i licznymi udogodnieniami, np. strefą Spa czy świetną restauracją. Trochę łatwiej jest z condo hotelem, ale po kolei.

 

Białka Tatrzańska aparthotel – definicja i rodzaje

Słowo aparthotel pochodzi z języka angielskiego i znaczy po prostu ‘apartament + hotel’.

1. W najbardziej klasycznym ujęciu jest to zatem hotel, w którym – zamiast standardowych pokoi z łazienką – znajdziesz apartamenty.

Będą się one różnić wielkością i liczbą sypialni, ale w każdym z nich będzie wygodny aneks kuchenny połączony zazwyczaj z salonem. Taki apartament w aparthotelu w Białce Tatrzańskiej daje komfort samodzielnego mieszkania i przygotowywania posiłków, a jednocześnie umożliwia korzystanie z wszystkich atutów hotelu: restauracji, strefy Spa, pomocy recepcji, sali zabaw dla dzieci, narciarni czy serwisu sprzątającego. Innymi słowy aparthotel w Białce łączy komfort hotelu z prywatnością całkiem sporego mieszkania. Przykładem takiego właśnie obiektu w Białce Tatrzańskiej jest nasz ApartHotel Diamond gdzie duża powierzchnia komfortowych apartamentów daje swobodę całej rodzinie.

Aparthotel z restauracją daje Ci więcej swobody

2. Drugi rodzaj aparthotelu – zdecydowanie rzadziej spotykany – to hotel z apartamentami, w których nie ma aneksu kuchennego.

W tym przypadku apartament to po prostu najwyższa kategoria hotelowych pokoi, w których oprócz sypialni z łazienką jest też dodatkowy salon. Najczęściej są to bardzo ekskluzywne obiekty.

3.Aparthotel może też nie mieć pełnego zakresu usług typowych dla hotelu.

W apartamentach wciąż będzie w pełni wyposażony aneks kuchenny, wygodny salon i sypialnia. Różnica polegać będzie na liczbie ogólnodostępnych udogodnień,.Aparthotele mogą też tworzyć kompleks. W takim przypadku znajdujące się blisko siebie obiekty oferują komplementarne usługi, z których mogą korzystać goście zarówno jednego, jak i drugiego aparthotelu. W Białce Tatrzańskiej w taki sposób działają np. Aparthotel Góralski 1 i Aparthotel Góralsk1 2. W jednym z nich znajduje się m.in. doskonała restauracja, Spa i recepcja, a w drugim – plac zabaw, strefa relaksu i klimatyczne lobby. Często wynika to z tego, że są to  mniejsze, bardziej kameralne obiekty o wysokim standardzie i ciekawym designie. Takim rodzajem aparthotelu w Białce jest np. Rezydencja Diamond z luksusowymi apartamentami i kameralną strefą Spa

4.Ostatni rodzaj aparthotelu to tzw. apartamentowiec, czyli budynek z apartamentami na wynajem.

Najczęściej każdy z nich utrzymany jest w innym stylu, a nawet w odmiennym standardzie (każdy ma innego właściciela, który urządza apartament wg swojego uznania). Najczęściej w takim obiekcie nie ma recepcji ani części wspólnych. Nieco upraszczając, można powiedzieć, że jest to budynek, który przypomina typowy blok mieszkalny, ale zbudowany z myślą o wynajmie krótkoterminowym. I tu dochodzimy do kolejnego terminu.

Co to jest condohotel?

Załóżmy, że masz gotówkę, którą chciałbyś mądrze zainwestować w nieruchomość w górach, która niemal przez cały rok będzie przynosić całkiem niezły zysk i która nie będzie angażować Twojego czasu. W takiej sytuacji model condo będzie dla Ciebie idealny.

 

Nazwa condohotel nawiązuje do łacińskiego słowa condominium (‘współpanowanie, wspólnota jednostek’) i najogólniej mówiąc – oznacza obiekt, w którym każdy pokój/apartament ma swojego właściciela. Sformułowanie condohotel w Białce to zatem określenie sposobu, w jaki obiekt został sfinansowany. W praktyce condohotelem w Białce Tatrzańskiej może być zarówno aparthotel (każdy z wymienionych wyżej rodzajów), jak i hotel. Jeśli przyjeżdżasz na urlop do takiego obiektu w Białce Tatrzańskiej, zwłaszcza wyższej kategorii, najczęściej nawet nie wiesz, że został on wybudowany w systemie condo i że kwota, którą płacisz za pobyt, w dużej części trafia do właściciela pokoju/apartamentu, który rezerwujesz. Sformułowanie „condo hotel” to po prostu sygnał dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomości, że dana inwestycja daje taką możliwość.

Jak działa condohotel?

Zasada jest prosta. Deweloper buduje obiekt i sprzedaje inwestorom za zwyczaj na własność (nasza firma zawsze sprzedaje na pełna własność z księgą wieczystą)  pokoje hotelowe lub apartamenty, dzięki czemu pozyskuje środki na budowę. Jeśli obiekt będzie funkcjonował jako klasyczny hotel, wszystkie pokoje utrzymane są w jednolitym stylu, znajduje się w nim też recepcja, Spa, siłownia, restauracja, lobby czy sale konferencyjne – w zależności od kategorii i grupy docelowej. Jeśli condohotel w Białce ma być aparthotelem, najczęściej wygląda to tak samo, jedynie zamiast pokoi są apartamenty.

Kompleksowym utrzymaniem i zarządzaniem condohotelem zajmuje się operator, z którym właściciele pokoi/apartamentów podpisują kilkuletnią umowę (w przypadku hoteli nawet na 15 lat) i czerpią zyski z wynajmu.  Przykładem takiego właśnie luksusowego aparthotelu budowanego w systemie condo (zwanego też aparthotelem inwestycyjnym) jest Aparthotel Prestige. Na stronie internetowej inwestycji www.aparthotelprestige.pl dowiesz się więcej m.in. o tym, jak wygląda współpraca z operatorem, dlaczego inwestycja w condohotel w górach jest bardziej opłacalna niż nad morzem oraz czym powinien charakteryzować się dobry apartament inwestycyjny.

Jak wybrać aparthotel w Białce Tatrzańskiej?

Na koniec warto pamiętać, że każdy z wymienionych rodzajów aparthoteli może różnić się standardem. Jeśli na pobyt szukasz budżetowego obiektu – najłatwiej będzie znaleźć odpowiedni apartament w czwartym rodzaju aparthoteli, zwłaszcza tych starszych i usytuowanych w gorszej lokalizacji. Jeśli zaś lubisz wypoczywać w komforcie, cenisz sobie swobodę i dobrą architekturę – szukaj wśród pierwszego lub trzeciego typu aparthoteli w Białce. A jeśli nie jesteś pewien, czy aparthotel w Białce Tatrzańskiej, do którego chcesz przyjechać, oferuje to, co jest dla Ciebie ważne – zadzwoń i po prostu zapytaj. Pomocne w wyborze mogą być też zdjęcia obiektu i opinie na popularnych portalach rezerwacyjnych.

pl Polish
X