Biaka Tatrzańska: aparthotel czy condohotel?

Szukasz aparthotelu w Białce Tatrzańskiej? Chcesz zainwestować w condohotel w Białce? A może zastanawiasz się, czym różnią się te terminy? Jako ApartHotel w Białce Tatrzańskiej czujemy się w obowiązku uporządkować nieco tę terminologię i wyjaśnić, czy aparthotel jest tym samym co condohotel i czego można się spodziewać, wybierając jeden lub drugi obiekt.

Wybierz Temat:

Kiedyś podział był prosty. Były kwatery lub pokoje do wynajęcia, pensjonaty, domy wczasowe i hotele. Później na rynku turystycznym pojawiły się apartamenty na wynajem, a w ostatnich latach w Białce Tatrzańskiej i Zakopanem coraz częściej można spotkać nazwy takie jak aparthotel i condohotel (pisany także jako „condo hotel”). Jakby tego było mało, pojawiają się też sformułowania takie jak aparthotel inwestycyjny, hotel w systemie condo czy hotel apartamentowy.

Czy aparthotel jest tym samym co condohotel ?

I tak, i nie. Wszystko zależy od modelu, w jakim obiekt został wybudowany, od tego, w jaki sposób funkcjonuje oraz od dostępnych na miejscu udogodnień. Zarówno aparthotele, jak i condohotele są w Polsce stosunkowo nowym (acz prężnie rozwijającym się) zjawiskiem, dlatego w polskich przepisach nie zostały jeszcze zdefiniowane. W praktyce między innymi dlatego obydwie nazwy stosowane bywają zamiennie. Sytuacji nie ułatwia fakt, że samo hasło „aparthotel” może oznaczać bardzo różne obiekty: od apartamentowca o dość niskim standardzie bez rozbudowanych części wspólnych po luksusowy hotel z apartamentami i licznymi udogodnieniami, np. strefą Spa czy świetną restauracją. Trochę łatwiej jest z condo hotelem, ale po kolei.

 

Białka Tatrzańska aparthotel – definicja i rodzaje

Słowo aparthotel pochodzi z języka angielskiego i znaczy po prostu ‘apartament + hotel’.

1. W najbardziej klasycznym ujęciu jest to zatem hotel, w którym – zamiast standardowych pokoi z łazienką – znajdziesz apartamenty.

Będą się one różnić wielkością i liczbą sypialni, ale w każdym z nich będzie wygodny aneks kuchenny połączony zazwyczaj z salonem. Taki apartament w aparthotelu w Białce Tatrzańskiej daje komfort samodzielnego mieszkania i przygotowywania posiłków, a jednocześnie umożliwia korzystanie z wszystkich atutów hotelu: restauracji, strefy Spa, pomocy recepcji, sali zabaw dla dzieci, narciarni czy serwisu sprzątającego. Innymi słowy aparthotel w Białce łączy komfort hotelu z prywatnością całkiem sporego mieszkania. Przykładem takiego właśnie obiektu w Białce Tatrzańskiej jest nasz ApartHotel Diamond gdzie duża powierzchnia komfortowych apartamentów daje swobodę całej rodzinie.

Aparthotel z restauracją daje Ci więcej swobody

2. Drugi rodzaj aparthotelu – zdecydowanie rzadziej spotykany – to hotel z apartamentami, w których nie ma aneksu kuchennego.

W tym przypadku apartament to po prostu najwyższa kategoria hotelowych pokoi, w których oprócz sypialni z łazienką jest też dodatkowy salon. Najczęściej są to bardzo ekskluzywne obiekty.

3.Aparthotel może też nie mieć pełnego zakresu usług typowych dla hotelu.

W apartamentach wciąż będzie w pełni wyposażony aneks kuchenny, wygodny salon i sypialnia. Różnica polegać będzie na liczbie ogólnodostępnych udogodnień,.Aparthotele mogą też tworzyć kompleks. W takim przypadku znajdujące się blisko siebie obiekty oferują komplementarne usługi, z których mogą korzystać goście zarówno jednego, jak i drugiego aparthotelu. W Białce Tatrzańskiej w taki sposób działają np. Aparthotel Góralski 1 i Aparthotel Góralski 2. W jednym z nich znajduje się m.in. doskonała restauracja, Spa i recepcja, a w drugim – plac zabaw, strefa relaksu i klimatyczne lobby. Często wynika to z tego, że są to  mniejsze, bardziej kameralne obiekty o wysokim standardzie i ciekawym designie. Takim rodzajem aparthotelu w Białce jest np. Rezydencja Diamond z luksusowymi apartamentami i kameralną strefą Spa

4.Ostatni rodzaj aparthotelu to tzw. apartamentowiec, czyli budynek z apartamentami na wynajem.

Najczęściej każdy z nich utrzymany jest w innym stylu, a nawet w odmiennym standardzie (każdy ma innego właściciela, który urządza apartament wg swojego uznania). Najczęściej w takim obiekcie nie ma recepcji ani części wspólnych. Nieco upraszczając, można powiedzieć, że jest to budynek, który przypomina typowy blok mieszkalny, ale zbudowany z myślą o wynajmie krótkoterminowym. I tu dochodzimy do kolejnego terminu.

Co to jest condohotel?

Załóżmy, że masz gotówkę, którą chciałbyś mądrze zainwestować w nieruchomość w górach, która niemal przez cały rok będzie przynosić całkiem niezły zysk i która nie będzie angażować Twojego czasu. W takiej sytuacji model condo będzie dla Ciebie idealny.

 

Nazwa condohotel nawiązuje do łacińskiego słowa condominium (‘współpanowanie, wspólnota jednostek’) i najogólniej mówiąc – oznacza obiekt, w którym każdy pokój/apartament ma swojego właściciela. Sformułowanie condohotel w Białce to zatem określenie sposobu, w jaki obiekt został sfinansowany. W praktyce condohotelem w Białce Tatrzańskiej może być zarówno aparthotel (każdy z wymienionych wyżej rodzajów), jak i hotel. Jeśli przyjeżdżasz na urlop do takiego obiektu w Białce Tatrzańskiej, zwłaszcza wyższej kategorii, najczęściej nawet nie wiesz, że został on wybudowany w systemie condo i że kwota, którą płacisz za pobyt, w dużej części trafia do właściciela pokoju/apartamentu, który rezerwujesz. Sformułowanie „condo hotel” to po prostu sygnał dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomości, że dana inwestycja daje taką możliwość.

Jak działa condohotel?

Zasada jest prosta. Deweloper buduje obiekt i sprzedaje inwestorom za zwyczaj na własność (nasza firma zawsze sprzedaje na pełna własność z księgą wieczystą)  pokoje hotelowe lub apartamenty, dzięki czemu pozyskuje środki na budowę. Jeśli obiekt będzie funkcjonował jako klasyczny hotel, wszystkie pokoje utrzymane są w jednolitym stylu, znajduje się w nim też recepcja, Spa, siłownia, restauracja, lobby czy sale konferencyjne – w zależności od kategorii i grupy docelowej. Jeśli condohotel w Białce ma być aparthotelem, najczęściej wygląda to tak samo, jedynie zamiast pokoi są apartamenty.

Kompleksowym utrzymaniem i zarządzaniem condohotelem zajmuje się operator, z którym właściciele pokoi/apartamentów podpisują kilkuletnią umowę (w przypadku hoteli nawet na 15 lat) i czerpią zyski z wynajmu.  Przykładem takiego właśnie luksusowego aparthotelu budowanego w systemie condo (zwanego też aparthotelem inwestycyjnym) jest Aparthotel Prestige. Na stronie internetowej inwestycji www.aparthotelprestige.pl dowiesz się więcej m.in. o tym, jak wygląda współpraca z operatorem, dlaczego inwestycja w condohotel w górach jest bardziej opłacalna niż nad morzem oraz czym powinien charakteryzować się dobry apartament inwestycyjny.

Jak wybrać aparthotel w Białce Tatrzańskiej?

Na koniec warto pamiętać, że każdy z wymienionych rodzajów aparthoteli może różnić się standardem. Jeśli na pobyt szukasz budżetowego obiektu – najłatwiej będzie znaleźć odpowiedni apartament w czwartym rodzaju aparthoteli, zwłaszcza tych starszych i usytuowanych w gorszej lokalizacji. Jeśli zaś lubisz wypoczywać w komforcie, cenisz sobie swobodę i dobrą architekturę – szukaj wśród pierwszego lub trzeciego typu aparthoteli w Białce. A jeśli nie jesteś pewien, czy aparthotel w Białce Tatrzańskiej, do którego chcesz przyjechać, oferuje to, co jest dla Ciebie ważne – zadzwoń i po prostu zapytaj. Pomocne w wyborze mogą być też zdjęcia obiektu i opinie na popularnych portalach rezerwacyjnych.

Zobacz też

Ferie Białka Tatrzańska

Ferie Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska nazywana jest zimową stolicą Tatr. Swą popularnością przebija nawet słynne Zakopane. Jej ukształtowanie terenu przyczyniło się do powstania wyciągów narciarskich, tras biegowych i wielu miejsc zachęcających do uprawiania sportu. Oprócz tego, w całej...

Białka Tatrzańska atrakcje latem

Białka Tatrzańska atrakcje latem

Białka Tatrzańska atrakcje latemBiałka Tatrzańska to jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce. Miejscowość najbardziej znana jest z wyciągów. Ruch turystyczny trwa tu przez cały rok. Czego szukać tu latem?Białka Tatrzańska to atrakcje nie tylko w zimie,...

Rodzinny pobyt w Aparthotel Diamond

Rodzinny pobyt w Aparthotel Diamond

Rodzinny pobyt w Aparthotel Diamond SPAJakiś czas temu mieliśmy przyjemność gościć panią Karinę Borkowską wraz z rodziną z portalu Multirodzice.Poniżej przedstawiamy relację z pobytu w naszym Aparthotelu. Tatry – piękne, wspaniałe i majestatyczne o każdej porze roku....

pl Polish
X

Zapisz się i otrzymaj -25% na pobyt

Bądź z nami na bieżąco dowiaduj się o aktualnych ofertach, otrzymasz również zniżkę w wysokości 25% na wybrane okresy w naszym obiekcie.

Poprawnie zapisałeś się do newslettera