MENU

Aparthotel Diamond

Aktualności

Czy aparthotel to condohotel?

Szukasz aparthotelu w Białce Tatrzańskiej? Chcesz zainwestować w condohotel w Białce? A może zastanawiasz się, czym różnią się te terminy? Jako ApartHotel w Białce Tatrzańskiej czujemy się w obowiązku uporządkować nieco tę terminologię i wyjaśnić, czy aparthotel jest tym samym co condohotel i czego można się spodziewać, wybierając jeden lub drugi obiekt.

 

Z tekstu dowiesz się:

 

  • czy aparthotel Białka Tatrzańska jest tym samym co condohotel w Białce,
  • jakie są rodzaje aparthoteli,
  • co wybrać, jeśli chcesz zainwestować,
  • jak działa condo hotel,
  • jak wybrać aparthotel w Białce.

 

Kiedyś podział był prosty. Były kwatery lub pokoje do wynajęcia, pensjonaty, domy wczasowe i hotele. Później na rynku turystycznym pojawiły się apartamenty na wynajem, a w ostatnich latach w Białce Tatrzańskiej i Zakopanem coraz częściej można spotkać nazwy takie jak aparthotel i condohotel (pisany także jako „condo hotel”). Jakby tego było mało, pojawiają się też sformułowania takie jak aparthotel inwestycyjny, hotel w systemie condo czy hotel apartamentowy. 

 

Czy „aparthotel Białka” jest tym samym co „condohotel Białka Tatrzańska”?

Condohotel białka tatrzanska

 

I tak, i nie. Wszystko zależy od modelu, w jakim obiekt został wybudowany, od tego, w jaki sposób funkcjonuje oraz od dostępnych na miejscu udogodnień. Zarówno aparthotele, jak i condohotele są w Polsce stosunkowo nowym (acz prężnie rozwijającym się) zjawiskiem, dlatego w polskich przepisach nie zostały jeszcze zdefiniowane. W praktyce między innymi dlatego obydwie nazwy stosowane bywają zamiennie. Sytuacji nie ułatwia fakt, że samo hasło „aparthotel” może oznaczać bardzo różne obiekty: od apartamentowca o dość niskim standardzie bez rozbudowanych części wspólnych po luksusowy hotel z apartamentami i licznymi udogodnieniami, np. strefą Spa czy świetną restauracją. Trochę łatwiej jest z condo hotelem, ale po kolei. 

 

Białka Tatrzańska aparthotel – definicja i rodzaje

 

Słowo aparthotel pochodzi z języka angielskiego i znaczy po prostu ‘apartament + hotel’. 

 

1. W najbardziej klasycznym ujęciu jest to zatem hotel, w którym – zamiast standardowych pokoi z łazienką – znajdziesz apartamenty. 

Będą się one różnić wielkością i liczbą sypialni, ale w każdym z nich będzie wygodny aneks kuchenny połączony zazwyczaj z salonem. Taki apartament w aparthotelu w Białce Tatrzańskiej daje komfort samodzielnego mieszkania i przygotowywania posiłków, a jednocześnie umożliwia korzystanie z wszystkich atutów hotelu: restauracji, strefy Spa, pomocy recepcji, sali zabaw dla dzieci, narciarni czy serwisu sprzątającego. Innymi słowy aparthotel w Białce łączy komfort hotelu z prywatnością całkiem sporego mieszkania. Przykładem takiego właśnie obiektu w Białce Tatrzańskiej jest nasz ApartHotel Diamond 

 

 2. Drugi rodzaj aparthotelu – zdecydowanie rzadziej spotykany – to hotel z apartamentami, w których nie ma aneksu kuchennego. 

W tym przypadku apartament to po prostu najwyższa kategoria hotelowych pokoi, w których oprócz sypialni z łazienką jest też dodatkowy salon. Najczęściej są to bardzo ekskluzywne obiekty.

 

3. Aparthotel może też nie mieć pełnego zakresu usług typowych dla hotelu.

W apartamentach wciąż będzie w pełni wyposażony aneks kuchenny, wygodny salon i sypialnia. Różnica polegać będzie na liczbie ogólnodostępnych udogodnień, np. w aparthotelu w Białce Tatrzańskiej nie będzie restauracji albo całodobowej recepcji. Często wynika to z tego, że są to po prostu mniejsze, bardziej kameralne obiekty o wysokim standardzie i ciekawym designie. Takim rodzajem aparthotelu w Białce jest np. Rezydencja Diamond z luksusowymi apartamentami i kameralną strefą Spa 

 

4. Ostatni rodzaj aparthotelu to tzw. apartamentowiec, czyli budynek z apartamentami na wynajem. 

Najczęściej każdy z nich utrzymany jest w innym stylu, a nawet w odmiennym standardzie (każdy ma innego właściciela, który urządza apartament wg swojego uznania). Najczęściej w takim obiekcie nie ma recepcji ani części wspólnych. Nieco upraszczając, można powiedzieć, że jest to budynek, który przypomina typowy blok mieszkalny, ale zbudowany z myślą o wynajmie krótkoterminowym. I tu dochodzimy do kolejnego terminu.

 

Co to jest condohotel?

Załóżmy, że masz gotówkę, którą chciałbyś mądrze zainwestować w nieruchomość w górach, która niemal przez cały rok będzie przynosić całkiem niezły zysk i która nie będzie angażować Twojego czasu. W takiej sytuacji model condo będzie dla Ciebie idealny. 

 

Nazwa condohotel nawiązuje do łacińskiego słowa condominium (‘współpanowanie, wspólnota jednostek’) i najogólniej mówiąc – oznacza obiekt, w którym każdy pokój/apartament ma swojego właściciela. Sformułowanie condohotel w Białce to zatem określenie sposobu, w jaki obiekt został sfinansowany. W praktyce condohotelem w Białce Tatrzańskiej może być zarówno aparthotel (każdy z wymienionych wyżej rodzajów), jak i hotel. Jeśli przyjeżdżasz na urlop do takiego obiektu w Białce Tatrzańskiej, zwłaszcza wyższej kategorii, najczęściej nawet nie wiesz, że został on wybudowany w systemie condo i że kwota, którą płacisz za pobyt, w dużej części trafia do właściciela pokoju/apartamentu, który rezerwujesz. Sformułowanie „condo hotel” to po prostu sygnał dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomości, że dana inwestycja daje taką możliwość.  

 

Jak działa condohotel?

 

Zasada jest prosta. Deweloper buduje obiekt i sprzedaje inwestorom na własność pokoje hotelowe lub apartamenty, dzięki czemu pozyskuje środki na budowę. Jeśli obiekt będzie funkcjonował jako klasyczny hotel, wszystkie pokoje utrzymane są w jednolitym stylu, znajduje się w nim też recepcja, Spa, siłownia, restauracja, lobby czy sale konferencyjne – w zależności od kategorii i grupy docelowej. Jeśli condohotel w Białce ma być aparthotelem, najczęściej wygląda to tak samo, jedynie zamiast pokoi są apartamenty. 

 

Kompleksowym utrzymaniem i zarządzaniem condohotelem zajmuje się operator, z którym właściciele pokoi/apartamentów podpisują kilkuletnią umowę (w przypadku hoteli nawet na 15 lat) i czerpią zyski z wynajmu. Roczna stopa zwrotu z inwestycji w górach zazwyczaj wacha się od 4 do 8 proc. Przykładem takiego właśnie luksusowego aparthotelu budowanego w systemie condo (zwanego też aparthotelem inwestycyjnym) jest Aparthotel Prestige. Na stronie internetowej inwestycji www.aparthotelprestige.pl dowiesz się więcej m.in. o tym, jak wygląda współpraca z operatorem, dlaczego inwestycja w condohotel w górach jest bardziej opłacalna niż nad morzem oraz czym powinien charakteryzować się dobry apartament inwestycyjny.

 

Jak wybrać aparthotel w Białce Tatrzańskiej?

Na koniec warto pamiętać, że każdy z wymienionych rodzajów aparthoteli może różnić się standardem. Jeśli na pobyt szukasz budżetowego obiektu – najłatwiej będzie znaleźć odpowiedni apartament w czwartym rodzaju aparthoteli, zwłaszcza tych starszych i usytuowanych w gorszej lokalizacji. Jeśli zaś lubisz wypoczywać w komforcie, cenisz sobie swobodę i dobrą architekturę – szukaj wśród pierwszego lub trzeciego typu aparthoteli w Białce. A jeśli nie jesteś pewien, czy aparthotel w Białce Tatrzańskiej, do którego chcesz przyjechać, oferuje to, co jest dla Ciebie ważne – zadzwoń i po prostu zapytaj. Pomocne w wyborze mogą być też zdjęcia obiektu i opinie na popularnych portalach rezerwacyjnych.

 

Pozostałe

Aktualności

Zadzwoń
REZERWACJA

Zapisz się i bądź na bieżąco

Bądź z nami na bieżąco dowiaduj się o aktualnych ofertach, kodach rabatowych i nowościach!

Poprawnie zapisałeś się do newslettera